Městys Jince
Čsl. dělostřelců 172
262 23 Jince
datová schránka: gewb4e4
Víte, jaké invazní druhy můžete na rybách potkat a co s nimi?
Na webových stránkách Chyť a pusť jsem našel článek „Víte, jaké invazní druhy můžete na rybách potkat a co s nimi?“ Článek byl publikován 15. 10. 2022. Od té doby už některé věci neplatí, což shrnu v závěru.
„V článku se seznámíte s druhy, které byste jako rybáři měli znát, a to nejen ze světa ryb, ale i plazů, bezobratlých a rostlin. Zjistíte, jaké druhy ryb nesmíte používat jako nástrahy, což udělat s ulovenou vodní želvou a která rostlina Vás může ošklivě popálit.
Co jsou invazní druhy a proč byste jim měli věnovat pozornost
Invazní druhy představují vážnou hrozbu pro lokální biodiverzitu. Rostliny i živočichové se vlivem lidské činnosti dostávají ze svého prostředí do nových lokalit, kde vytlačují původní druhy nebo ohrožují rovnováhu celého ekosystému.
Aktuální unijní seznam invazních druhů živočichů a rostlin najdete na stránkách Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Soustředí se na druhy představující největší hrozbu pro evropské ekosystémy.
V souvislosti s některými druhy (například amur bílý Ctenopharyngodon idella) se můžete setkat s označením nepůvodní druhy živočichů v ČR, to znamená, že do naší přírody nepatří, ale nejsou tak rozpínavé, aby narušovaly své okolí.
Invazní druhy ryb v ČR: střevlička východní, slunečnice pestrá a sumeček černý
V našich vodách se vyskytují 3 invazní druhy ryb, které byste měli znát: střevlička východní, slunečnice pestrá a sumeček černý. Dostaly se k nám zahraničními násadami hospodářsky přínosných ryb, nejčastěji s plůdkem kapra.
Konkurují původním druhům s podobnými ekologickými nároky, ohrožují plůdek ryb, přenášejí parazity (střevlička východní je hostitelem Sphaerothecum destruens), a navíc podporují zaplísňování kaprů. Proto se snažte o zamezení jejich šíření…
…Střevlička východní
Střevlička východní (Pseudorasbora parva) je drobná stříbrná rybička (délka těla do 12 cm) s tmavým postranním pruhem a malou okrouhlou tlamičkou. Od malých jedinců kaprovitých ryb střevličku odlišíte podle toho, že nemá vousky…
Slunečnice pestrá
Slunečnici pestrou (Lepomis gibbosus) snadno poznáte, a to díky tmavé skvrně na skřelích a výraznému zbarvení - vlnitým zelenomodrým pruhům a olivovým skvrnám. S našimi druhy je nezaměnitelná a dorůstá do 16 cm.
Sumeček černý
Sumeček černý (Ameiurus melas) vypadá podobně jako sumeček americký, a to zejména proto, že má 8 vousků. Odlišuje se od něj vyšším počtem žaberních tyčinek (15 až 18) a chybějícím ozubením na prvním paprsku prsní ploutve.
Dalšími invazními druhy vodních živočichů: želva nádherná, krab čínský a raci
I v našich podmínkách se dá kromě ryb ulovit vodní želva. Nástrahu může vzít útokem rak a kolem hrází některých rybníků a nezpevněných břehů jsou k vidění krabi, jak si hrabou nory.
Co dělat, když najdu želvu na háčku?
V první řadě musíte zjistit, o jaký druh se jedná, protože není vodní želva jako vodní želva. Původním druhem želvy v našich vodách je kriticky ohrožena želva bahenní (Emys orbicularis), kterou musíte okamžitě pustit nebo jí v případě zranění zajistit pomoc v některé ze záchranných stanic pro volně žijící živočichy. Zapamatujte si, jak želva bahenní vypadá, a naučte se ji odlišovat od nepůvodních druhů. Mnohem pravděpodobněji se setkáte s želvou nádhernou (Trachemis scripta elegans, T. s. scripta, T. s. troostí), která se dělí na několik poddruhů… Jejich nejvýraznějším rozpoznávacím znakem je červený nebo žlutý pruh či skvrnky za očima. Na rozdíl od želvy bahenní, která má na hlavě jen drobné žluté tečky.
Želva nádherná se do našich vod dostala jako nechtěný nebo uprchlý domácí mazlíček. První a nejlepší možností co s nevšedním úlovkem udělat, je založení akvaterária, kde je necháte dožít. Želvě poskytnete nový domov a šetrně ji odstraníte z přírody.
Pokud želvu nechcete, máte několik možností:
- najdete ve svém okolí chovatele vodních želv a zkuste se zeptat, zda se želvy neujme,
- oslovte blízké zoo, některé nalezené želvy přijímají,
- obvolejte útulky pro opuštěná zvířata,
- obrátit se můžete i na záchranné stanice pro volně žijící živočichy.
Bezobratlí: Krab čínský a rak signální, pruhovaný a mramorovaný
Rak signální (Pacifastacus leniusculus) byl u nás uměle vysazován, aby nahradil mizející populaci původních raků a obohatil jídelníček gurmánů - minulosti bývali raci oblíbenou lahůdkou. Rak pruhovaný (Orconectes limosus) je aktivní přes den, a proto ho někteří potápěči záměrně vysazují do lomů, kde může být pozorován. Rak mramorovaný (Procambarus fallax f. virginalis) se do volné přírody dostal jako vypuštěný akvarijní živočich.
Invazní druhy raků vytlačují původní populaci raka říčního (Astacus astacus) a přenášejí račí mor. V případě invazních raků je nejdůležitější zabránit přesunu zvířat na nové lokality, protože se velice špatně hubí.
Za zmínku stojí i krab čínský (Eriocheir sinensis), který se k nám dostal v balastní vodě nákladních lodí. Jeho nebezpečí spočívá v nadměrné konzumaci kroužkovců, měkkýšů, korýšů, ryb a poškozování břehů a hrází. Pokud se vám podaří nějakého chytit, nepouštějte ho zpátky do přírody.
Invazní druhy savců a ptáků
Kolem vody můžete narazit na invazní druhy savců, jako je:
- mýval severní (Procyan lotor) - ve velkém loví raky, ptáky i obojživelníky,
- nutrie říční (Myocastor coypus) - vypásá pobřežní vegetaci, narušuje břehy a může ohrozit hnízdění některých druhů ptáků,
- ondatra pižmová (Ondatra zibethicus) - může při přemnožení ohrozit stabilitu břehů při hrabání nor
…Husice nilská (Alopochen aegytiaca), ve větších hejnech působí sešlap vegetace a svým teritoriálním chováním vytlačuje původní druhy.
A tato zvířata vám na háčku, ve vezírku ani v čeřenu neskončí, a tak jejich regulaci ponechte myslivcům.
Invazní rostliny - dejte si pozor na bolševník velkolepý, způsobuje popáleniny
Invazním druhům rostlin se na našem území vyskytuje mnoho, ale pokud byste měli znát jen jediný, je to bezpochyby bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum), který s oblibou okupuje břehy vodních toků. A proč byste ho měli znát? Zejména proto, že obsahuje vodnatou látku s nebezpečným fytotoxinem, který v kombinaci s UV zářením dokáže pokožku ošklivě popálit. Pokud bolševník uvidíte, nesahejte na něj a raději se mu vyhnete obloukem.
Seznamte se i dalšími druhy
Unijní seznam je mnohem delší a objevuje se na něm 88 druhů rostlin a živočichů, ale ne všechny se vyskytují na našem území. Pokud se chcete seznámit i s dalšími, podívejte se na web Ministerstva životního prostředí nebo Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.“
Závěr:
V Rybářském řádu a Soupisu mimopstruhových revírů a vodních ploch pro držitele celosvazových a celorepublikových povolenek, platný pro rok 2024 a 2025 (Přehled nejdůležitějších ustanovení zákona č. 99/2004 Sb., a vyhlášky č. 197/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů a bližších podmínek výkonu rybářského práva) Rybářský řád je uvedeno:
VI. Denní limity počtu kusů a hmotnosti přisvojených ryb
(5) Do denních limitů počtu kusů a hmotnosti přisvojených ryb se nezahrnují karas stříbřitý, hlaváčovití (Gobiidae), sumečci (Ictaluridae)a invazní nepůvodní druhy na unijním seznamu.
VII Při lovu v rybářském revíru a rybnikářství se zakazuje
(2) Při lovu v rybářském revíru a v rybnikářství se zakazuje
d) vrátit po ulovení zpět do vody invazní nepůvodní druh na unijním seznamu,
e) za nástražní rybu použít invazní nepůvodní druh na unijním seznamu.
V Dodatku pro rok 2025 k Rybářskému řádu pro rok 2025 je uvedeno:
Středočeský ÚS
DODATEK K SOUPISU MIMOPSTRUHOVÝCH REVÍRŮ
BLIŽŠÍ PODMÍNKY VÝKONU RYBÁŘSKÉHO PRÁVA STANOVENÉ PODLE § 13 ODST. 10 ZÁKONA UŽIVATELEM RYBÁŘSKÉHO REVÍRU Doplnit nový bod 29.: Zákaz používání karase stříbřitého jako nástražní ryby na všech rybářských revírech a vodních plochách v rámci Středočeského územního svazu a zákaz jeho vracení zpět do revíru nebo vodní plochy.
Petrů zdar!
Tibor Bartoš předseda ČRS, z. s., MO Jince